Vytisknout tuto stránku

Zámek Ploskovice

Ústecký kraj

Zámek Ploskovice je krásná barokní stavba ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Litoměřic. Objekt byl letním sídlem císaře Ferdinanda V. Dobrotivého a následně patřil do majetku císaře Františka Josefa I..

Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Původně se jednalo o menší zámek, přesto jeho náročnou barokní výzdobu prováděli nejvýznamnější pražští umělci, malíř V. V. Reiner a štukatér T. Soldatti. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Habsburského, posledního korunovaného českého krále. Při této příležitosti byl zámek zvýšen o patro a celkově upraven.

Náročnou výzdobu druhorokokově pojatých vnitřních prostor provedli sochaři a štukatéři V. Levý a M. Effenberger, nádherné malby jsou dílem Josefa Navrátila, jednoho z nejvýznamnějších malířů českého romantismu. Vedle novějších uměleckých doplňků však zůstala zachována i starší štuková výzdoba, zvláště v prostoru sala terreny.

Víte, že za první republiky sem často jezdil tehdejší ministr zahraničních věcí Edvard Beneš s manželkou?

Více najdete na http://www.zamek-ploskovice.cz

Přečteno: 3296 krát Naposledy změněno dne: 04.02.2015

Videogalerie

Fotogalerie